Organizmo variklis

Kalorija - nepaprastai mažas vienetas, todėl maisto energetinė vertė dažniausiai nurodoma kilokalorijomis (kcal): viena kilokalorija lygi 1 tūkst. kalorijų. Kalorijos tiekia energiją, kurios reikia mūsų gyvybei palaikyti. Tam tikrą jų kiekį turi visi produktai, kuriuos mes valgome. Maiste esantys kalorijų šaltiniai yra riebalai, angliavandeniai ir baltymai. Kalorijų dar yra alkoholyje.
Kiek kalorijų mums reikia per dieną? Tai priklauso nuo to, kiek vidutiniškai energijos išeikvojate. Ir, žinoma nuo to, ar norite numesti svorio, ar tik išlaikyti esamą. Ramybės būsenoje suaugusiai moteriai reikia maždaug 1,3 tūkst. kilokalorijų, o vyrui - apie 1,6 tūkst. Judant didėja ir kalorijų poreikis. Jei visą dieną sėdite prie rašomojo stalo darbe, o vakare - priešais televizorių, visur važinėjate automobiliu, tiek kalorijų jums užteks, kad nepriaugtumėte nereikalingų kilogramų.
Vidutinis rekomenduojamas kalorijų kiekis, kurio reikia vidutiniškai fiziškai aktyviam žmogui - 2 tūkst. moterims ir 2,5 tūkst. vyrams. Internete galima rasti skaičiuoklę, kuri tiksliai apskaičiuos dienos kalorijų normą pagal ūgį, svorį, amžių, lytį ir fizinio aktyvumo lygį.
Ieškokite jos adresu www.kmi.lt, www.kalorijos.lt/skaiciuokle/ Tai galima padaryti ir patiems, naudojantis formule: savo kūno svorį reikia padauginti iš 22, jei medžiagų apykaita lėta, iš 24, jei ji vidutinė, ir iš 26, jei ji greita. Vyrams, kurių raumeninė masė didelė, savo svorį reikėtų dauginti iš 26.
Bet netgi laikantis dietų negalima drastiškai sumažinti kalorijų kiekio, nes pakenksime savo sveikatai. Moterims minimalus kilokalorijų kiekis per dieną neturėtų būti mažesnis nei 1000- 1,2 tūkst., jei norite išlikti sveika, o dietos su mažiau nei 800 kilokalorijų per dieną patartina laikytis tik labai nutukusiems žmonėms ir tik prižiūrint medikams, nes organizmui gali pritrūkti kai kurių svarbių medžiagų. Be to, padidėja tulžies akmenligės bei širdies ligų rizika.